Skip to content

Życie jest nieprzewidywalne i rządzi się swoimi prawami, których nie sposób przewidzieć w pełnym wymiarze. Stąd też bywają takie sytuacje wobec których wydaje się, że jesteśmy bezradni albo też jesteśmy nimi zszokowani.

Delikatna sfera finansowa potrafi w życiu nieźle namieszać. Z jednej bowiem strony mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają ale z drugiej bez nich trudno jakkolwiek żyć. Przezorni starają się oszczędzać, chociaż w obecnych czasach jest to coraz trudniejsze. Bieżące wydatki rosną a potrzeby przecież nie maleją. Wiele osób często staje przed trudnymi wyborami i decyduje się na pożyczki. O ile samo jej zaciągnięcie nie jest niczym złym i zabronionym o tyle pochopne podjęcie takiej decyzji może okazać się fatalne w swoich skutkach. W pętlę zadłużenia wpada co roku coraz więcej osób. Nieprzemyślane decyzje mają swoje skutki w znacznym pogorszeniu sytuacji finansowej.

Trudno się podnieść z takiego marazmu jeśli nie ma się nad swoimi finansami pełnej kontroli a także świadomości swoich możliwości w tym zakresie. Po kredyt bankowy sięgamy czasem zbyt pochopnie. Wielu nawet nie ma pełnej świadomości, że go zaciąga. Dzieje się tak w przypadku posiadania możliwości skorzystania z debetu na koncie. Każdorazowe pobranie nawet najmniejszej kwoty z tej puli jest tak naprawdę kolejnym zobowiązaniem finansowym, które należy spłacić. Do tego dołączają jeszcze popularne karty kredytowe, które są tak miłe w użyciu a tak ciężkie w spłacie, która jest określona i rygorystycznie pilnowana przez bank. Naturalnie bywają sytuacje, w których nie ma wyjścia i pożyczone pieniądze są pomocne. Nie mniej jednak po pierwsze należy rozważyć czy na pewno w tym momencie nie ma innego wyjścia, czy nie można poczekać. Po drugie trzeba się przyjrzeć różnym ofertom na rynku.

Zazwyczaj kierujemy się albo reklamami w których nigdy nie podaje się pełnej prawdy o ofercie, ale tylko i wyłącznie jej atuty – wabiki, albo też idziemy prosto do tego banku w którym mamy założone konto. Pośpiech jest najgorszym doradcą i to pod jego wpływem popełniamy w sferze finansowej tak kardynalne błędy. Należy dać sobie czas na wybranie dogodnej oferty. W przypadku dużych kredytów pomocni będą doradcy finansowi, którzy po pierwsze ocenią realną zdolność kredytowania, po drugie przyjrzą się naszym codziennym wydatkom w zestawieniu z zarobkami. Na tej podstawie wskażą kwotę o jaką można się ubiegać i może być to kwota niższa aniżeli realna kwota o jaką można wnioskować w banku.

Dobrze jest się dostosować do tej sugestii, ponieważ bank obliczając naszą zdolność kredytową nie widzi absolutnie naszych codziennych rachunków, a nawet jeśli ma do nich dostęp poprzez różne aplikacje zawarte w osobistym koncie bankowym nie wszystko jest w stanie dokładnie oszacować. Oprócz tego doradca pomoże wybrać najodpowiedniejszą propozycję, doradzi w jakim banku będą najlepsze dla nas kredyty a nawet pomoże przejść nam przez wszystkie procedury. To bardzo pomocne i ważne zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, gdzie tak naprawdę można przejść prawdziwą mękę, gdy podejmuje się wyzwanie samodzielnego wybrania kredytu i dopełnienia wszelkich formalności. Jeśli jednak wnioskujemy o znacznie mniejszą kwotę i o kredyt gotówkowy warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Ważne by samemu przed sobą być uczciwym i zejść na ziemię. To oznacza, że powinno się realnie oszacować możliwość spłaty zaciągniętych pieniędzy. Jeśli jednak otrzeźwienie przyszło kilka dni po podpisaniu umowy pamiętajmy, że możemy się z niej wycofać. Naturalnie pieniądze muszą być zwrócone i nie mogą być wydane. W zależności od banku ten okres jest indywidualnie określony w umowie kredytowej.

Spłacanie jednego kredytu drugim, a drugiego trzecim wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. To zamknięte koło, które w większości przypadków staje się pętlą, która nie chce się w żaden sposób rozluźnić. Naturalnie pożyczki i kredyty są po to by z nich korzystać, ale z rozsądkiem ! Tak więc, zanim sięgniemy po bankowe pieniądze lepiej przemyślmy tę decyzję kilkakrotnie.