Skip to content

Kłopoty finansowe to z całą pewnością coś, z czym trzeba się uporać jak najszybciej. Większość osób może sobie pozwolić po prostu na przeczekanie gorszego okresu i korzystanie z posiadanych oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić. W wielu wypadkach rozwiązaniem okazuje się jedynie zaciągnięcie kredytu.

Kiedy jednak już mamy kłopoty finansowe może okazać się, że bank nie będzie chciał nam kredytu udzielić. Może bowiem okazać się, że nie mamy zdolności kredytowej lub też mieliśmy problemy ze spłacaniem naszych należności. Wiele osób decyduje się wtedy na wizytę w punktach kredytowych. Tego rodzaju instytucje również mają w swojej ofercie pożyczki, ale w żadnym wypadku nie należy mylić ich z bankami. Są to instytucje, które nie są objęte nadzorem finansowym w związku z tym bardzo często dopuszczają się licznych nadużyć.

Kredyty, które są przez instytucje tego rodzaju udzielane są z reguły koszmarnie drogie. W żadnym banku nie trafimy na tak drogi kredyt jak te kredyty, które oferowane są właśnie przez tego rodzaju instytucje. Oczywiście zaletą kredytów w takich miejscach jest to, że są to tak zwane kredyty bez BIK, które dla osób nie mających zdolności kredytowej są jedyną okazją do pożyczenia pieniędzy.

W przypadku kredytu, który chcemy zaciągnąć w banku będziemy musieli przedstawić dokumenty obrazujące naszą sytuację finansową. Tutaj nikt nie będzie od nas takich dokumentów oczekiwał. Instytucja kredytowa nie będzie sprawdzała, czy figurujemy na liście dłużników lub mamy problemy ze spłacaniem swoich należności. Można wręcz powiedzieć, że tego rodzaju szczegóły instytucji zajmujących się udzielaniem kredytów bez BIK nie interesują. Wiele osób wpadnie w tym miejscu w euforię. Niestety będzie ona przedwczesna. Jak zostało wspomniane na wstępie kredyty te wiążą się z bardzo dużymi kosztami, które musimy ponieść.

  • Niezwykle wysokie jest także oprocentowanie, które sprawia, że oddajemy dużo wyższą kwotę niż ta, którą pożyczyliśmy. Z całą pewnością jest to ogromna wada. W wielu wypadkach można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że kredyty udzielane przez instytucje tego rodzaju są zwykłą lichwą.
  • Krótki jest na ogół również czas kredytowania. Oznacza to, że jednorazowa rata, którą będziemy musieli wpłacić będzie naprawdę bardzo wysoka. Często może okazać się, że przerasta ona nasze możliwości finansowe. Wtedy dopiero rozpoczynają się prawdziwe kłopoty.

Kiedy jednak nie możemy uniknąć zaciągnięcia pożyczki bez BIK w takim punkcie kredytowym z całą pewnością powinniśmy pamiętać o tym aby stosować się do kilku prostych zasad, których przestrzeganie być może uchroni nas przed prawdziwą katastrofą finansową. Przede wszystkim zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być ostatecznością. Jednocześnie nigdy nie możemy pozwolić sobie na to aby nie zebrać informacji o firmie, w której zamierzamy zaciągnąć kredyt bez BIK. Warto poszperać nieco w Internecie – jeżeli firma istnieje już nieco na rynku z pewnością będą o niej dostępne jakieś informacje.

Jeżeli będą one przedstawiały w firmę w niekorzystnym świetle lepiej będzie zrezygnować z jej usług. Jeżeli jednak decydujemy się na pożyczkę bez BIK w danej firmie nie należy zapominać o tym aby dokładnie przeczytać umowę kredytową.

Nie wolno nam dać się zwieść pracownikowi takiego punktu, który z całą pewnością będzie nas zapewniał o tym, że umowa ta jest całkowicie bezpieczna i nie musimy w ogóle jej czytać. Jest to oczywiście zabieg celowy, który ma sprawić, że nie doczytamy tym zapisów umowy, które są dla nas niekorzystne. Jeżeli na umowie dostrzeżemy jakieś informacje zapisane mniejszym drukiem z pewnością na nie musimy zwrócić szczególną uwagę. Zazwyczaj to właśnie mały druczek kryje informacje najbardziej dla nas niekorzystne. Jeżeli w trakcie czytania umowy pojawią się jakieś pytania zawsze należy je zadawać pracownikowi punktu kredytowego i oczekiwać jasnej i wyczerpującej odpowiedzi. Jeżeli mamy wrażenie, że pracownik nie chce nam na dane pytanie odpowiedzieć powinniśmy traktować to jako sygnał alarmowy.